РФ влаштувала «космічне полювання» за орендованим Україною супутником

Чотири російські військові супутники здійснили небезпечне зближення з фінським радіолокаційним апаратом Iceye-X36, яким користуються Збройні сили України. Незвичайну активність на висоті близько 550 кілометрів зафіксувала приватна компанія космічного спостереження Okapi:Orbits. Апарати серії «Космос» наближалися до Iceye-X36 на відстань менше 13 кілометрів — на орбіті, де об’єкти рухаються зі швидкістю близько 28 000 кілометрів на годину, такий маневр розцінюють як ворожий акт.
Деталі операції розкриває Der Spiegel у своєму розслідуванні. Ракета «Союз-2.1Б» запустила шість супутників із космодрому Плесецьк 17 квітня, а вже з середини травня чотири з них — «Космос-2610», «Космос-2611», «Космос-2612» та «Космос-2613» — почали швидко зближуватися з Iceye-X36. Супутники не просто летіли у формації — вони виконували дуже швидкі зміни орбіти, що потребує значних запасів палива. Маневри уважно відстежували і в Центрі космічної обстановки Бундесверу в німецькому Уедемі.
Iceye-X36 — це комерційний радарний супутник фінської компанії Iceye, здатний знімати земну поверхню крізь хмари і вночі. Україна орендує його для військових потреб. Завдяки можливостям народного супутника Iceye ГУР вдалося знищити значну кількість ворожої техніки. Колишній керівник американських програм космічного спостереження Грег Гіллінгер у своєму аналізі дійшов висновку, що такі маневри «не були випадковістю», а генеральна директорка Okapi:Orbits Крістіна Ніколаус також переконана, що дії російських апаратів були свідомими.
«Малоймовірно, що Росія розгорне чотири абсолютно нові супутники та споживатиме велику кількість бортового палива лише для того, щоби стримати їхні дії», – заявила Юліана Зюсс, експертка Німецького інституту міжнародних справ та питань безпеки (SWP).
За словами Зюсс, однією з цілей Москви могла бути «тимчасова втрата даних для України». Найімовірнішим сценарієм є не фізичне знищення супутника, а випробування засобів некінетичного впливу — наприклад, перехоплення сигналів, створення перешкод або втручання в передачу даних. За словами Зюсс, Кремль також прагне надіслати сигнал Заходу і НАТО, продемонструвавши вразливість їхньої космічної інфраструктури. Запити до Москви щодо мети цих дій залишилися без відповіді. Оператор Iceye від коментарів також відмовився.
Чого домоглася Росія своїми маневрами в космосі
Чотири апарати серії «Космос» можуть мати на борту апаратуру, здатну «глушити» супутники інших країн та ускладнювати передачу даних операторам на Землі. Це ризик не лише для збору розвідданих для України, а й для країн НАТО, які інтегрували супутники Iceye у свої системи.
Ці маневри в космосі відбуваються на тлі посилення Росією «гібридної війни» в Європі, включно з диверсійними операціями — перерізанням підводних кабелів та іншими актами. Хоча подібні технології мають і Китай, і США, саме Росія демонструє особливо агресивну поведінку, використовуючи свої апарати для систематичного стеження за супутниками. Офіційні особи вважають, що ймовірні перехоплення можуть не лише ставити під загрозу конфіденційну інформацію, а й давати змогу Москві маніпулювати траєкторіями апаратів.
Источник: informator.ua


Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий