News.ua


Кирило Буданов, керівник Офісу Президента, генерал-лейтенант

Апрель 10
09:01 2026

Очікування великого обміну на Великдень, продовження атак на російську інфраструктуру та подолання політичної кризи в парламенті – про це та інше розповів генерал-лейтенант, очільник Офісу Президента України Кирило Буданов у спільному інтерв’ю кореспондентам Укрінформу та Новини.LIVE.

Чому дрони не замінять піхоту, як війна на Близькому Сході допомагає агресору та чи можлива зустріч Зеленського з Путіним для «останньої крапки» у війні? Читайте у нашому матеріалі.

ПРЕДСТАВНИКИ США ПРИЇДУТЬ В УКРАЇНУ ЗА ТИЖДЕНЬ-ДВА

Галина Остаповець: — Головні питання до вас, звісно, стосуються переговорного процесу: ви раніше говорили, що він триває, він не заморожений. На якому етапі зараз цей процес?

— Ви ж, у принципі, самі відповіли на це питання: він триває, він не заморожений. Він буде продовжуватися. Ми сподіваємося і чекаємо на приїзд американської делегації – про це сьогодні Президент України так само на офіційній частині заходу всім повідомив. Тож сподіваємося на краще.

Тетяна Когутич: — Президент на Конгресі місцевих та регіональних рад сказав, що члени американської делегації, які беруть участь у переговорному процесі, ймовірно, приїдуть в Україну після Великодня. Це таке українське визначення відкладеного часу. Чи можете уточнити, про який період ідеться?

— Так, плюс-мінус тиждень після Великодня. Це недовго.

Г.О.: — Ясно, що з американцями є контакти, а чи є контакти з росіянами зараз?

— Є.

Г.О.: — Про що вони?

— Про питання, якими ми займаємося. Разом із тим, ми всі сподіваємося на обмін ближчим часом. Тому і про це теж. Обмін сам по собі не зробиться. Його треба робити.

ОЧІКУЄМО ОБМІНУ НА ВЕЛИКДЕНЬ

Т.К.: — Великдень – це також той час, коли українці очікують гарних новин щодо обмінів військовополонених українців, яких утримують у Росії. Ми знаємо, що обміни ніколи не анонсуються, але чи варто чекати добрих нових на це свято?

— Ми сподіваємося. За день до чи за день після, але можна очікувати. Ми всі очікуємо.

Т.К.: — Кириле Олександровичу, ви є членом переговорної групи – скажіть, будь ласка, на вашу думку, чи є шанс, що вони у тристоронньому форматі будуть поновлені?

— Так.

Т.К.: — Наскільки цей шанс великий?

— Ви розумієте, що ми не можемо поставити крапку ні позитивну, ні негативну без особистої зустрічі (лідерів країн,ред.) – і росіяни це теж розуміють. Повірте, все це усе одно відбудеться.

Т.К.: — Маєте на увазі зустріч Володимира Зеленського та Путіна?

— Лідери мають узагалі останню крапку поставити. Будемо на це сподіватися.

РОСІЯНИ НЕ МОЖУТЬ СОБІ ДОЗВОЛИТИ СКАРЖИТИСЯ НА НАШІ ДІПСТРАЙКИ

Г.О.: — Наші діпстрайки щоденні, ми завдаємо щоденних ударів по російській інфраструктурі – як вони впливають узагалі на динаміку переговорного процесу? Чи скаржаться росіяни, що наших ударів забагато і відтак, мовляв, вони не можуть підписувати мирний договір?

— Ні, не скаржаться. Вони так просто не зроблять – бо це означає визнання їхньої слабкості. Але це впливає – і в своїх звітах вони постійно на це вказують. Це є проблема. Так само, як і їхні удари для нас – це теж є проблема.

Т.К.: — Питання щодо інших переговорів, мається на увазі транш у 90 млрд євро, який ми всі дуже чекаємо, який наразі заблокований і теж потребує переговорів. Скажіть, будь ласка, на якому етапі зараз цей переговорний процес?

— Ви розумієте, що це питання перемовин із багатьма учасниками, не тільки з Угорщиною. Це все, що я вам скажу з цього приводу, і цей процес триває. Це дуже важке питання, максимально складне, але думаю, що ми знайдемо йому рішення. Можливо, непросте – але знайдемо.

Т.К.: — Можете відкрити трохи, в який бік може бути зроблене це непросте рішення?

— Поки йде перемовний процес – ні. Це зробить передумови для його зриву.

Т.К.: — Зрозуміло. Утім, іще щодо цього переговорного процесу і, власне, наших сусідів, які блокують виділення коштів – чи є можливість протидіяти їм? І хто більше має на це впливати нині: наші європейські партнери чи ми самі?

— Ну, знаєте, я скажу вам свою суб’єктивну думку, що наші проблеми – це перш за все, наші проблеми. І тому, якщо ми не будемо над ними працювати, я далекий від відчуття, що хтось за нас зробить роботу.

ВІЙНА НА БЛИЗЬКОМУ СХОДІ ПІШЛА РОСІЯНАМ «У ПЛЮС»

Г.О.: — Як війна на Близькому Сході вплинула на можливості Росії воювати проти нас далі?

— Це певною мірою пішло їм «у плюс» – ви це теж розумієте, через різкий стрибок цін на нафтопродукти, перш за все. Їхні певні юридичні, скажімо так, одиниці, давайте так це назвемо, повиходили з-під санкцій, що теж додало їм оптимізму, скажімо так. Ну і, в принципі, різкий стрибок цін (на нафту, – ред.) – це для них величезний плюс. Наші удари, які ми завдаємо по їхніх НПЗ, не можуть, на жаль, зрівнятися з тим стрибком цін, який відбувся. Але вони точно впливають на нафтову та нафтогазову галузь Російської Федерації.

Г.О.: — Ми їх припиняти, як ви сказали, не будемо…

— …Ми не можемо собі дозволити їх припинити, допоки триває війна.

Я НЕ ФАНАТ ІДЕЇ, ЩО ДРОНИ ВИГРАЮТЬ ВІЙНУ ЗА НАС

Г.О.: — Росія щомісяця несе великі втрати в особовому складі, ми наблизилися до цих 30-35 тисяч, наша стратегічна мета – 50 000, наскільки ми далекі від неї наразі?

— Ви ж самі назвали цифру.

Г.О.: — Що нам потрібно для цієї мети – більша кількість дронів?

— Я, ви знаєте, мабуть, не є фанатом ідеї, що дрони зроблять цю війну за нас. Вибачте, без людей війни не виграються. Без людей війни програються – таке є. Але щоб виграти без людей – так не буває.

Т.К.: — Щодо людей і війни: от буквально вчора на Закарпатті всі читали новини про побиття військового. За день, два до того ми бачили це в інших регіонах. І за тиждень до того, за два… Це досить погана тенденція для країни, якій, як ви казали, потрібна єдність, аби вистояти у війні. Як ви це оцінюєте?

— Я тому й казав сьогодні на цій зустрічі (перед нашим інтерв’ю генерал Буданов мав зустріч із закарпатським духовенством, – ред.) про єдність. Щодо цього: по-перше, людській тупості нема краю і ніколи не буде; по-друге, є реальні проблеми, проблеми, скажімо так, ментальні в нашому суспільстві. Бо з одного боку, всі говорять, що треба воювати до перемоги – і з іншого боку, всі тікають від мобілізації. І це все відбувається одночасно. Це є великою, величезною проблемою! Разом з тим, слід пам’ятати, що коли людина ухиляється від мобілізації (так, можна казати, що в нього там є якісь думки – це він сам себе буде так виправдовувати), але ж є абсолютно така людська проблема, про яку слід пам’ятати. Це наші хлопці, які на передовій, і їх теж треба кимось замінювати. І вони там цього точно не розуміють. І це буде ще одна величезна проблема, як настане час, завершиться війна, і вони всі повернуться, і почнуть задавати питання особисто своїм сусідам, які нікуди не пішли. Так от, щоб такого не було, треба всім свою громадянську позицію все ж таки висловлювати і не боятися виконати свій обов’язок. Не всі, давайте відверто скажемо, хто мобілізований, іде в штурм. Є ті, хто йдуть у протиповітряну оборону, чи там інші спеціальності, на склади…

Т.К.: — Загалом, є куди.

— Так, тут, як-то кажуть, поле для маневру є. Але просто бути ухилянтом і з ганьбою потім жити і думати, що ж ти будеш казати своєму сусіду, який повернеться з війни і питатиме, де був ти?.. Що ти будеш казати офіційно – ну це таке, у нас люди цього мало бояться. Але от що ти скажеш своїм дітям, своєму сусіду, який повернеться і просто буде казати: «Ну, ти… Хто ти після цього?»

Я БАЧИВ ЄДНІСТЬ УКРАЇНЦІВ ТРИЧІ

Т.К.: — На першому році повномасштабної війни у нас зашкалювала єдність. Де її шукати зараз на п’ятому році?

— У нас самих. Я ж кажу, зараз ми в перемовному процесі до чогось дійдемо. Ще раз кажу: це буде або дуже гарний, або дуже поганий для нас варіант, але немає значення. Навіть коли б був дуже гарний для нас варіант – без єдності ми не зможемо зробити будь-якого рішення.

Єдність – я особисто аналізував це – я бачив, по суті, таку серйозну тричі. Першого разу – 1991-го року, коли розпадався Радянський Союз, – от в Україні була єдність. Це був виклик величезний, але вона була. І це дозволило прийняти рішення.

Ми зараз підійдемо знову до так званої тригерної події, яка буде вимагати від нас єдності

Т.К.: — А вдруге? Майдан?

— Другий раз – 2014-го. Майдан і події після Майдану: початок війни, Крим, події на Донбасі. Тоді були черги у військкомати, пам’ятаєте? І третього разу – на початку 2022-го року, те саме. Не було проблем із мобілізацією в перший період, тому що кількість бажаючих була набагато більша, ніж армія взагалі могла через себе пропустити.

Т.К.: — Але пройшло вже майже п’ять років і це тільки йде на спад.

— Ми зараз підійдемо знову до так званої тригерної події, яка буде вимагати від нас єдності. І от, на жаль, якщо цієї єдності не буде, може бути катастрофа. Багато було випадків, коли ми підходили, мала місце тригерна подія, а єдності не було. І це призводило до величезних проблем. Приклади не називатиму, бо буде дуже сумно і неприємно – якщо ви проаналізуєте нашу останню історію, ви дуже швидко знайдете всі відповіді.

У НАС ГЕРОЙ – ТОЙ, ХТО ВОЮЄ, Й ОДНОЧАСНО – ТОЙ, ХТО ТІКАЄ ВІД ТЦК

Г.О.: — Складні рішення – це маються на увазі домовленості по мирному треку? Очевидно, вони можуть стосуватися територій чи чогось іншого?

— Вони можуть стосуватися будь-чого, я не коментую це питання. Але просто уявіть собі: навіть якщо буде дуже хороша домовленість та знайдеться величезна кількість людей, яка просто буде казати, що «все пропало». Це неправильно. Що будемо з цим робити? Це створить ще більший тиск на політичне керівництво і так далі. І що ми отримаємо? Неприйняття рішення. Ніякого. Ні гарного, ні поганого. А це приведе нас куди?

До неприємного закінчення. Бо шанс – він не є безтерміновим.

Ви подивіться, у нас страшенна проблема в суспільстві. У нас герой – той, хто воює, зараз реально на фронті, проливає кров. Всі стають на коліна, коли несуть труни. Й у нас так само герой, який записує відосики «як я, вибачте, послав на три букви ТЦК» чи «як я перебіг «зеленку» через кордон» – а ви тупі отут от лишайтесь. І вони обидва – герої одночасно! Це страшна проблема. Вона показує відсутність єдності.

Т.К.: — Що з тим робити?

Потім будемо розбиратися, що нам робити далі. Але в часи смути ми всі маємо об’єднатися

— Я займаюся цим і багато є людей, хто цим буде займатися. І тут не той час, коли ми можемо собі дозволити ставати хтось за одних, хтось за інших. Нині є Президент, ця вертикаль має бути утримана і підтримана.

Потім будемо розбиратися, що нам робити далі. Але в часи смути ми всі маємо об’єднатися.

Т.К.: — Щодо вертикалі: три місяці майже вже, як ви на посаді – як ви самі оцінюєте цей період? Чи вдається вам посилювати цю вертикаль зі свого боку?

— Я вам з гумором відповім: я нещодавно соціологічне дослідження дивився (рейтинг довіри українців, – ред.), буквально кілька днів тому. Офіс Президента завжди в ньому був передостаннім, останньою була Верховна Рада, завжди. Тепер ми четверті вже, з кінця. Тобто щось добре ми зробили (сміється). А Верховна Рада так і лишилась на останньому.

Можливо, це (особистий рейтинг Буданова, – ред.) якось впливає. Але не забувайте про проблему нашого суспільства: одні люблять, інші ненавидять. Я до цього абсолютно спокійно ставлюся. Це нормально. Але ж інституція працює спокійно: дивіться, скандалів нема, проблем нема, наради проводяться, рішення приймаються…

Г.О.: — …криза нарешті майже врегульована парламентська.

— Я два тижні тому казав, що нема кризи, є проблема. Я ж казав: «Ми її подолаємо». Я вам збрехав? Ні. Рішення, які нам потрібні, є. Так, можна по-різному дивитися, що там трошки не добрали, хотілося би більшого, скажімо, нашим міжнародним партнерам, але ж є національний інтерес. І ми зробили те, що потрібно було. Це дасть нам зараз змогу отримати необхідні, давайте відверто казати, кошти для функціонування нашої держави. Для того, щоб не було скорочення бюджетних програм.

Г.О.: — Як вам це вдалося?

— Тут, вибачте, не буде вам відповіді, щось має залишатися за лаштунками. Я за своє життя з такою величезною кількістю людей мав справу, що, повірте, наші народні депутати – це просто янголи в порівнянні з тими, з ким мені доводилося ввести різного роду перемовини.

ДІАЛОГ З ВР БУДЕ ПРОДОВЖЕНИЙ НА СИСТЕМНІЙ ОСНОВІ

Т.К.: — Пане Кириле, як ви зараз оцінюєте співпрацю Офісу із парламентом? Ви казали, що проблема подолана, але, можливо, ще додасте якихось нюансів. І на якому рівні цей діалог зараз?

— Я сподіваюся, що цей діалог буде продовжений на системній основі. Ми домовились із ними на останній великій зустрічі про наступну, вона має скоро відбутися.

Т.К.: — Це будуть регулярні зустрічі?

— Я сподіваюсь, що так. Тут потрібен системний підхід. Я вірю в системні підходи. Реактивно можна зробити будь-що – але один раз, розумієте, в чому проблема? А нам же ж один раз тут не допоможе. Єдність потрібна. Ми знову ж повертаємось до цього.

Т.К.: — Єдність – починаючи, в тому числі, із Верховної Ради?

Якщо у нас буде лишатися ситуація, коли одночасно герой – воїн, захисник, але також герой – і ухилянт, ми далеко не поїдемо

— Єдність починається з громадянина і завершується Верховною Радою, Офісом Президента, Президентом України, міністерствами, Кабінетом міністрів і так далі. Все це має бути в гармонії. Якщо у нас буде лишатися ситуація, коли одночасно герой – воїн, захисник, але також герой – і ухилянт, ми далеко не поїдемо.

Т.К.: — А порадьте зі свого фірмового Буданівського досвіду, як суспільству, в якому є така, скажімо, шиза – де герої одночасно ті, хто воює та хто перепливає Тису, – шукати, досягати єдності?

Що буде, коли всі стануть ухилянтами? Чи лишиться Україна на політичній карті світу?

— Та дуже легко: подорослішайте, будь ласка, подивіться на світ, ну, з боку спробуйте подивитись. Що буде, коли всі стануть ухилянтами? Чи лишиться Україна на політичній карті світу? Ні, не лишиться.

Щоб навіть там думок не виникало: ні, не лишиться. Не буде її, назви такої навіть не буде. І жити тут нікому буде: дарма багато хто думає, що обійдеться, ці такі, а інші прийдуть – якось вирішимо. Ні, не вирішите. Абсолютно не вирішите. Заберуть усе.

Тетяна Когутич, Укрінформ

Галина Остаповець, Новини.LIVE

Фото: Закарпатська ОВА

Share

Статьи по теме







0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


Останні новини

Зеленський про підготовку до саміту НАТО: Серед пріоритетів — ППО та антибалістика

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах



Наші партнери

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY
News.ua