У центрі Харкова пропонують створити «Міжнародний парк авангарду» під егідою ЮНЕСКО
Ініціативна група фахівців пропонує створити у центрі Харкова “Міжнародний парк авангарду”, в який увійде не лише пам’ятка національного значення Держпром, а й комплекс будівель поряд і житловий район за Держпромом.
Як передає кореспондент Укрінформу, про це повідомив на презентації співініціатор створення парку — архітектор, дизайнер Максим Розенфельд.
“Об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО має бути не лише Держпром, а весь ансамбль площі Свободи і особливий район Задержпром’я – за ним. Тому що є різні юридичні статуси щодо об’єктів збереження. Це може бути архітектурна, урбаністична, культурна, історична спадщина – і за всіма чотирма критеріями цей район відповідає. Держпром і весь комплекс будівель поруч – це приклад втілення інноваційних ідей у галузі архітектури й урбаністики”, – сказав Розенфельд.
Задержпром’я — історичний район Харкова, сформований уздовж кількох радіальних вулиць. Перші будинки почали зводити наприкінці 1920-х років, більшість побудували у 1930-х. Найвідоміший із них – “Слово”. Однак, наголошує Розенфельд, ідеться про фактично 35 житлових будинків – “Табачник”, “Дім сеціалістів”, “Червоний промисловець”, “Червоний партизан”, “Червоний хімік”, “Воєнвід”, “Червоний кравець” та інші. Також відкриваються школи та дитсадки.
“Це про сумнозвісний будинок “Слово” багатьом відомо. А поруч – будинок “Червоних кондитерів”, і не такі вже вони були “червоні”, а в першу чергу – кондитери. Задержпром’я створювалося як “місто в місті”, тобто з усією інфраструктурою, з особливостями дворів, як би зараз сказали — своїм вайбом. І річ у тім, що за вже 100 років він не змінився”, – сказав архітектор.
За словами Розенфельда, п’ять місяців тому він проводив презентацію щодо Держпрому для керівниці бюро ЮНЕСКО в Україні К’яри Децці Бардескі, і вона запропонувала підготувати відповідні документи на рівні міста, передати їх у МКСК, а звідти направити до штаб-квартири Організації у Парижі. Ця робота триває.
Читайте також: У будівлі Держпрому в Харкові відбувся танцювальний перформанс «Тепло холодних стін»
Фахівці також дослідили, яких ушкоджень зазнав Держпром унаслідок російського удару.
“Кожен блок будівлі відокремлений деформаційними швами — це означає, що між колонами є можливість невеличкого зміщення. Так от, в усіх цих швах утворилися тріщини – з першого по дев’ятий поверх. І ми спостерігаємо й інші деформації. Північна секція зазнала пошкоджень усіх типів оздоблення – стін, стель, підлог, сходових кліток, декоративних елементів”, – наголосив співініціатор ідеї Парку авангарду архітектор Віктор Дворніков.
Водночас залізобетонна конструкція витримала безпосередній вибух авіабомби, що свідчить про неабиякий її потенціал.
“Тобто, якщо підтримувати стан будівлі, вона може проіснувати ще дуже-дуже довго”, – сказав архітектор.
За його словами, після удару група оперативного реагування на пошкодження об’єктів культурної спадщини виїхала та зібрала автентичні уламки, які зберігаються на спеціальному майданчику. Ці елементи можна використати під час реставрації Держпрому.
Учасники презентації повідомили, що у Держпромі створять “Фронтир-центр” – комунікаційну платформу, що працюватиме онлайн і офлайн. Організація має забезпечувати та спростити налагодження зв’язків між усіма сторонами, зацікавленими у створенні парку.
Серед ініціаторів проєкту «Міжнародного парку авангарду» – окремі фахівці та організації, зокрема ГО «Платформа урбаністичного розвитку», Kharkiv Media Hub, Центр сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр», Харківський національний університет ім. Каразіна, Харківська державна академія дизайну та мистецтв, платформа «Минуле. Майбутнє. Мистецтво».
Як повідомлялося, 7 травня начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що на рівні обладміністрації розпочалася робота з включення будівлі Держпрому до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Паралельно опрацьовується питання першочергової допомоги від організації – встановлення 200 тимчасових вікон і постачання необхідних матеріалів.
Унаслідок російського авіаудару 28 жовтня 2024 року в Держпромі були зруйновані стіна та поверх одного з під’їздів, пошкоджені близько 700 вікон. Удар по центру міста 8 листопада спричинив у будівлі додаткові руйнування.
У вересні 2023 року ЮНЕСКО внесла Держпром до переліку обʼєктів для посиленого захисту.
Держпром (Будинок державної промисловості) – пам’ятка національного значення у стилі конструктивізм, розташована в центрі Харкова, на майдані Свободи. Будівлю, що складається з групи різновисоких “башт” (найвищі – 13 поверхів), сполучених переходами, звели у 1925-1928 рр.
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий