News.ua


Піонери штучного інтелекту отримали нагороду Тюрінга

Март 06
09:08 2025

Двоє інноваційних вчених-комп’ютерників отримали нагороду Тюрінга 2024 року за свою роботу в навчанні з підкріпленням, дисципліні, в якій машини навчаються за допомогою підходу на основі винагороди методом проб і помилок, який дозволяє їм адаптуватися в обмеженому або динамічному середовищі.

Ендрю Г. Барто , почесний професор Массачусетського університету Амгерст; та Річард С. Саттон , професор Університету Альберти, розробив ключові алгоритми та теорії через серію фундаментальних робіт, починаючи з 1980-х років . Це включає в себе роботу над технікою підкріплення, що називається навчанням часових відмінностей ; пізніше цей дует опублікував академічний підручник під назвою Reinforcement Learning: An Introduction .

Шановний математик Алан Тюрінг (на фото вище), на честь якого названо Премію Тюрінга, також підготував статтю в 1950-х роках під назвою « Обчислювальна техніка та інтелект» , у якій ставилося під сумнів, чи можуть комп’ютери мислити, і торкався подібних концепцій щодо навчання на досвіді.

В останні роки навчання з підкріпленням привернуло більше уваги після того, як Google Deepmind використав цю техніку для створення ШІ, який переміг найкращих у світі гравців AlphaGo . А за останні кілька місяців китайська вискочка зі штучного інтелекту DeepSeek потрапила в заголовки газет завдяки своїй революційній моделі міркування R1, яка значною мірою спиралася на навчання з підкріпленням для створення більш економічно ефективних базових моделей.

Ендрю Г. Барто та Річард С. Саттон
Ендрю Г. Барто та Річард С. СаттонАвторство зображення: ACM

«Нобелівська премія з обчислювальної техніки»

Премію Тьюрінга, яку вручає Асоціація обчислювальної техніки (ACM), часто називають «Нобелівською премією з обчислювальної техніки». Однак сама Нобелівська премія вторгається в сферу обчислень, особливо навколо ШІ; Минулого року Джефф Хінтон і Джон Хопфілд отримали Нобелівську премію з фізики за свою роботу в галузі штучного інтелекту. Невдовзі за цим послідували Деміс Хассабіс і Джон Джампер із DeepMind, які отримали Нобелівську премію з хімії за роботу над AlphaFold .

«На розвиток навчання з підкріпленням надихнули різні галузі досліджень, починаючи від когнітивної науки та психології та закінчуючи неврологією, що заклало основу для деяких найважливіших досягнень у галузі штучного інтелекту та дало нам змогу краще зрозуміти, як працює мозок», — сказав у прес-релізі президент ACM Янніс Іоаннідіс . «Робота Барто і Саттон — це не сходинка, від якої ми зараз рухаємось далі. Навчання з підкріпленням продовжує розвиватися та пропонує великий потенціал для подальшого прогресу в обчислювальній техніці та багатьох інших дисциплінах. Це доречно, що ми вшановуємо їх найпрестижнішою нагородою в нашій галузі».

Серед інших видатних піонерів штучного інтелекту, які отримали нагороду Тюрінга, — головний науковець Meta з штучного інтелекту Ян ЛеКун , який отримав нагороду в 2018 році разом із Джеффом Хінтоном і Йошуа Бенгіо за роботу над глибокими нейронними мережами.

Барто та Саттон поділять грошовий приз у розмірі 1 мільйон доларів, який був наданий за підтримки Google.

Share

Статьи по теме







0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Останні новини

Міноборони запустило нову версію застосунку «Резерв+»

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах



Наші партнери

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY
News.ua