News.ua


Експерт: Регіональне угруповання військ РФ і Білорусі — це загроза для України, Польщі та Литви на десятиліття

Май 27
20:24 2025

Регіональне угруповання військ Росії та Білорусі — це не тимчасове формування, а інституційно закріплений інструмент російської військової присутності на території Білорусі, який становить довготривалу загрозу для України та східного флангу НАТО.

Про це заявив дослідник Програми російських і білоруських студій Ради зовнішньої політики «Українська призма» Антон Оксентюк на презентації дослідження «Союзники»: співпраця між Російською Федерацією та Республікою Білорусь у воєнній сфері», повідомляє кореспондент Укрінформу.

Експерт зауважив, що зазвичай предметом досліджень є минулі, теперішні і потенційні спільні військові навчання Росії та Білорусі, а Регіональне угруповання військ досі не стало частиною повсякденної уваги аналітиків, які вивчають цей напрям.

«З нашої точки зору, це величезна помилка, тому що структура Регіонального угруповання військ дозволяє Росії в будь-який момент і без будь-яких юридичних проблем ввести будь-яку кількість власних військ на територію Білорусі, а це своєю чергою дозволяє створити прямий і довгостроковий постійний військовий тиск як проти України з півночі, так і проти Польщі або Литви», — сказав Оксентюк.

Він додав, що йдеться про інструмент позиційного шантажу і демонстрації сили з боку РФ.

«Саме тому ми пропонуємо розглядати Регіональне угруповання військ як довготривалу, інституційно оформлену небезпеку, не меншу, ніж російські військові бази у Калінінграді. І в цьому контексті важливо наголосити: навіть якщо бойові дії Росії проти України будуть або припинені, або тимчасово припинені, Регіональне угруповання військ нікуди не зникне, навпаки, воно отримає повноцінну нову функцію — забезпечення російської довготривалої присутності на території Білорусі у поствоєнний період», — застеріг дослідник.

Він акцентував, що це загроза «на десятиліття вперед».

Оксентюк зазначив, що, за даними моніторингу, з березня 2024 року, загальна кількість російських військових у Білорусі стабілізувалася на рівні близько 2000 осіб. Однак, за його словами, в будь-який момент, а особливо у разі тимчасового або постійного припинення війни проти України, РФ у короткий термін здатна розмістити на території Білорусі близько 20-25 тис. військових на довготривалий термін.

«Це означає, що і Україна, і Польща, і Литва повинні почати враховувати Регіональне угруповання військ і весь білоруській напрямок у довгостроковому оборонному плануванні. І ми це повинні робити спільно. Нам треба взагалі переосмилити весь фактор оборони цієї лінії регіону з урахуванням фактора Регіонального угруповання військ», — наголосив експерт.

У цьому контексті він зауважив, що загроза, яка виходить від цієї структури, є не лише певним обтяжуючим чинником.

«Це в першу чергу можливість для України розвивати відносини з сусідами у тристоронньому форматі Україна-Польща-Литва з безпековим акцентом саме на Регіональному угрупованні військ Росії та Білорусі. Ми можемо також залучити Францію і Німеччину для обговорення питання східної загрози не як теорії, а як реально діючого механізму», — зазначив дослідник Програми російських і білоруських студій.

Як повідомляв Укрінформ, голова Служби зовнішньої розвідки України Олег Іващенко в інтерв’ю агенції заявив, що білоруська армія не здатна на масштабні бойові дії, але у 2022 році деякі білоруські командири підштовхували самопроголошеного президента країни Олександра Лукашенка до участі у війні на боці Росії.

Читайте також: Який сценарій буде розігрувати Росія на осінніх навчаннях у Білорусі — дані розвідки

Регіональне угруповання військ Росії та Білорусі (РУВ, або рос. Региональная группировка войск (сил)) — це спільне військове формування, створене в межах Союзної держави Росії та Білорусі для забезпечення безпеки обох країн. Формально це угруповання було створене в 1999 році, коли Росія і Білорусь уклали угоду про спільну військову доктрину в межах Договору про створення Союзної держави. Проте фактичне функціонування і розгортання його сил активізувалося в різні періоди, особливо після початку в 2009 році регулярних спільних навчань «Захід», анексії Криму в 2014 році та вторгнення Росії в Україну 2022 року, коли Білорусь дозволила розміщення великого контингенту російських військ на своїй території, формально в рамках цього угруповання.

Share

Статьи по теме







0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Останні новини

Тарас Михавко потрапив до рейтингу найкращих молодих футболістів Європи

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах



Наші партнери

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY
News.ua