News.ua


Алгоритм вступу в НАТО і гарантії безпеки від держав Альянсу: що Україна хоче отримати у Вільнюсі

Июнь 09
19:18 2023

Україна очікує на отримання алгоритму вступу до НАТО на Вільнюському саміті Альянсу.

Документ не передбачатиме додаткових вимог до української сторони, сказав заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква в інтерв’ю Укрінформу.

«До закінчення війни, до нашої перемоги, ми не завершимо цей процес вступу (в НАТО – ред.). Але це не забороняє державам-членам прийняти політичне рішення у Вільнюсі про початок процесу. Нам не потрібен жоден План дій щодо членства. Ми його потребували в 2008 році, коли держави-члени НАТО зробили велику помилку, сказавши «А», не сказали «Б». Тепер просто посилання на рішення Бухарестського саміту для нас є застарілим, так само як не треба в десятий чи сотий раз говорити про «відкриті двері», — зазначив він.

За його словами, алгоритм вступу, на прийнятті якого наполягає українська сторона, не може містити жодних додаткових вимог до України.

Жовква пояснив, що у Північноатлантичному договорі визначено два критерії, за якими країна може стати членом Альянсу. Так, за його словами, першим критерієм є поділ євроатлантичних цінностей, а більше 90% українців підтримують вступ до НАТО, другим – внесок у безпеку євроатлантичного простору.

Читайте також: Понад 20 країн вибрали пункти Формули миру, які готові координувати або бути співголовами — ОП

У цьому контексті він нагадав, що стратегічна концепція НАТО, ухвалена на саміті у Мадриді минулого року, визначила головною загрозою для безпеки Альянсу Російську Федерацію, тоді як нині Україна веде війну з РФ, і веде її дуже успішно.

Заступник очільника ОП додав, що взаємосумісність з державами НАТО Україна проходить на полі бою, освоюючи найсучаснішу техніку іноді краще, ніж армії деяких держав-членів Альянсу, за оцінками Пентагону та інших відповідних відомств.

Жовква розраховує, що у Вільнюсі Україні буде надано такий алгоритм.

«Інакше це надішле інший дуже сильний, але негативний сигнал від членів Альянсу до країни-агресора: бачите, минуло більше року війни, рік після Мадридського саміту, а немає жодної відповіді Україні», — додав він.

За словами Жовкви, на липневому саміті НАТО у Вільнюсі потрібно підписати багатосторонній рамковий документ щодо гарантій безпеки України з тими країнами-членами Альясну, які висловлять згоду. Потім можуть укладатися двосторонні безпекові договори, розповів він.

«У рішенні Мадридського саміту був рядок: «Запросити Фінляндію і Швецію до членства в НАТО» і далі, після крапки: «Вже на сьогоднішній день, ще до моменту вступу, безпека Швеції і Фінляндії є важливою для усіх держав-членів Альянсу». Це не стаття 5. Ми не вимагаємо статті 5 до моменту членства. Найкращою гарантією нашої безпеки є членство в НАТО. Проте до моменту членства відповідні чіткі гарантії безпеки мають бути закріплені на папері в багатосторонньому документі, паралельно з двосторонніми угодами», – зазначив Жовква.

За його словами, це має бути багатосторонній рамковий документ на кшталт Київського безпекового договору, презентованого групою Єрмака-Расмуссена, який буде основою, а далі нього можуть «нанизуватись» двосторонні безпекові угоди. Заступник керівника ОП нагадав, зокрема, що США мають багато таких двосторонніх договорів з іншими державами.

«Однак на саміті потрібно ухвалювати саме такий рамковий багатосторонній документ із тими країнами НАТО, які виявлять бажання», – підкреслив Жовква.

Він пояснив, що гарантії – це саме ті дії, які вже здійснюються по відношенню до України, у тому числі шляхом надання зброї, макрофінансової допомоги, збереження і посилення санкцій проти Росії, але вони мають бути чітко прописані і систематизовані.

Читайте також: Польський генерал розповів, як мають виглядати гарантії безпеки НАТО для України

«Це гарантії безпеки до перемоги, під час перемоги і після перемоги. Щоб після перемоги не було навіть бажання в агресора відновити агресію. А якщо раптом з’явиться бажання – ми всього можемо очікувати від Росії – то щоб вони розуміли ціну такої агресії», – наголосив заступник керівника ОП.

Водночас на запитання, чи багато країн зголосилися стати гарантами, Жовква відповів: «Багато. Працюємо з четвіркою: США, Великою Британією, Німеччиною, Францією. Деякі інші країни теж не проти долучитись. Але не будемо розкривати карти».

Як повідомлялося, 11-12 липня у Вільнюсі відбудеться черговий саміт НАТО. На всіх рівнях українська сторона наголосила, що запевнень про те, що «Україна стане членом Альянсу», які буди зроблені під час Бухарестського саміту НАТО у 2008 році, вже недостатньо. Натомість Україна ставить перед союзниками по НАТО питання щодо надання гарантій безпеки та чіткої перспективи руху до повноправного членства в Альянсі.

Share

Статьи по теме







0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Останні новини

ЕП дізналась причини технічного збою

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах



Наші партнери

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY
News.ua